Published January 07, 2013, 10:16 PM

Monday's girls basketball results

GIRLS BASKETBALL

D

Monday’s results

North Dakota

Benson County 40, Towner-Granville-Upham 34

Hankinson 54, Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 52

Maple Valley 63, Milnor 34

Minnesota

Aitkin 68, Proctor 46

Alden-Conger 50, St. Clair 47

Badger-Greenbush-Middle River 64, Red Lake County 23

Benson 50, Lac qui Parle Valley 34

BOLD 64, Buffalo Lake-Hector-Stewart 45

Clearbrook-Gonvick 64, Mahnomen 44

Cloquet 53, Barnum 34

Esko 72, Virginia 12

Estherville Lincoln Central, Iowa 66, Jackson County Central 25

Fordville Lankin-Park River, N.D. 65, Sacred Heart 55

Frazee 65, Waubun 27

Granada-Huntley-East Chain 51, Martin Luther 41

Hankinson, N.D. 54, Clinton-Graceville-Beardsley 52

Janesville-Waldorf-Pemberton 57, Tri-City United 51, OT

Jordan 66, Waseca 55

Kingsland 75, Wabasha-Kellogg 51

Littlefork-Big Falls 47, Mesabi East 32

Lyle/Austin Pacelli 65, Randolph 37

Mabel-Canton 50, Fillmore Central 38

Mankato Loyola 62, Maple River 18

Martin County West 65, Lake Crystal-Wellcome Memorial 36

Providence Academy 64, St. Agnes 35

Sauk Centre 70, Willmar 49

Schaeffer Academy 65, Christian Life 44

St. Cloud Cathedral 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 46

Triton 69, LeRoy-Ostrander 50

Truman 52, Madelia 43

Underwood 61, Verndale 54

Wheaton/Herman-Norcross 48, Park Christian (Moorhead) 40

Zumbrota-Mazeppa 45, Chatfield 41

FORDVILLE-PR-L 65,

SACRED HEART 55

Sacred Heart 32 23 — 55

Fordville-L-PR 36 29 — 65

Sacred Heart — Abby Schumacher 2, Jordyn Lloyd 25, Hannah Reimer 4, Michele Remer 8, Stacy Remer 14, Anya Edwards 2

Fordville-Lankin/Park River — Carly Myrdal 9, Sadie Vold 5, Morgan Porter 12, Brogan Novak 6, Ashley Fontaine 17, Claire Welch 9, Whitney Carlson 7

CLEARBROOK-GONVICK 64,

MAHNOMEN 44

Mahnomen 17 27 — 44

Clearbrook-Gonvick 35 29 — 64

Mahnomen — Ashley Schoenborn 1, Julie Wadena 3, Kristi Steinmetz 3, Kayla Lundon 19, Tamara Porter 4, Jen Kersting 10, Lily Walker 4

Clearbrook-Gonvick — Taylor Faldet 7, Rebekah Kjolhaug 9, Brittany Wagner 19, Katie McIntosh 8, Esther Kjolhaug 2, Angela Burgess 9, Madison Stenzel 10

NORTHERN FREEZE 66,

STEPHEN-ARGYLE 45

Northern Freeze 36 30 — 66

Stephen-Argyle 25 20 — 45

Northern Freeze —Jaelyn Spilde 5, Jadyn Nelson 3, Morgan Tiani 6, Danielle Budziszewski 4, Katya Adamek 2, Allyson Dahl 20, Tori Davidson 21, Jessica Vedbraaten 2

Stephen-Argyle — Kelsey Lindgren 2, Brooklyn Hanson 10, Emily Haugen 4, Shania Feuillerat 1, Lauren Neuschwander 5, Courtney Kotts 1, Felicia Znajda 5, Anne Kazmierczak 6, Leanna Haugen 10

BADGER-GREENBUSH-MR 64,

RED LAKE CO. CENTRAL 23

RLCC 7 16 — 23

BGMR 23 41 — 64

Red Lake County Central — Brooke Gustafson 8, Cheyenne Gunderson 2, Kat Larson 7, Abby Gerardy 3, Ariel Paradis 1, Brittney Bray 2

Badger-Greenbush-Middle River — Kayla Stanelle 11, Kate Howell 2, Hannah Gjovik 2, Michele Green 6, Courtney Kirkeide 6, Tori Mekash 20, Sydney Berg 1, Mariah Modahl 10, Sarah Erickson 3, Madison Svegdahl 4

RED LAKE FALLS 48,

KITTSON CC 36

Kittson CC 23 13 — 36

Red Lake Falls 27 21 — 48

Kittson County Central — Lexi Dahl 7, Britta Rynning 4, Taylor Sele 6, Nannie Peterson 3, Brita CHristenson 4, Andee Joy Olson 12,

Red Lake Falls — Jenna Nelson 2, Kayla Klipping 4, Molly Amberson 3, Sara Weiss 10, Megan Olson 12, Corinna Huot 4, Rylee Englestad 8, Kayla Schmitz 5

HATTON-NORTH. 58,

FINLEY-S/H-P 51

Hatton-Northwood 16 18 7 17 — 58

Finley-S-H/P 17 13 14 7 — 51

Hatton-Northwood — McKenzie Bye 11, Mackenzie Schwartz 5, Sonja Bilden 14, Jordan Johnson 10, Mara Pedersen 3, Ashley Hillebrand 15

Finley-Sharon/Hope-Page — Tessa Bergstrom 2, Kendra Breckheimer 11, Rebecca Erickson 3, Chauna Ihry 16, Morgan Jacobson 2, Madison Koenig 17

GRAFTON 56,

HILLSBORO-CV 47

H/CV 10 15 12 10 — 47

Grafton 18 8 18 12 — 56

Hillsboro-Central Valley — Kennedy Henningsgard 11, Kylie Pastian 2, Kadie Doeden 6, Taylor Henningsgard 10, Jessi Sundbom 8, Rachel Murphy 10

Grafton — Nicole Christinson 2, Lexie Lee 2, Alison Burns 14, Rachel Dryburgh 1, Brooke Feltman 8, Megan Jiskra 7, Cassie Thompson 22

BENSON COUNTY 40,

TOWNER-GRANVILLE-UPHAM 34

Benson Co. 8 6 12 14--40

Towner-GUC 8 10 6 10--34

Benson County -- Katherine Sears 10, Katelynn Engh 8, Sara Schwanke 8, Becca Eberle 8, Meghan Jorgenson 4, Andrea Jorgenson 2.

Towner-Granville-Upham -- Mattie Schmitt 19, McKenna Thompson 6, Delrae Latendresse 3, McKayla Thompson 2, Megan Brodehl 2, Akesha Juarez 2.

N.D. Class B poll

1. Minot Ryan (14 first-place votes) 5-0, 140 points; 2. Grafton 5-0, 118; 3. Napoleon 3-0, 108; 4. Thompson 5-1, 90; 5. Kindred 5-1, 83; 6. New Town 4-1, 50; 7. Hillsboro-Central Valley 5-1, 49; 8. Grant County 6-1, 43; 9. Benson County 6-0, 28; 10. Shiloh Christian 5-1, 21

Others receiving votes: Velva, Maple Valley, Northern Cass, Larimore, Beach, Ray

Tags: